Prywatny żłobek czy opiekunka?

Prywatny żłobek czy opiekunka? Jak zapewnić Maluszkowi to, co najlepsze kiedy mama wraca do pracy?

Powrót do pracy to dla młodej mamy duży stres, szczególnie kiedy pojawia się problem z zapewnieniem dziecku odpowiedniej opieki. Nie wszyscy możemy liczyć na pomoc babć i cioć. Wówczas stajemy przed wyborem pomiędzy zaangażowaniem pełnoetatowej niani lub skorzystaniem z pomocy żłobka. Dlaczego warto wybrać tę drugą opcję?

Odpowiedź na to oraz wiele innych pytań dotyczących opieki nad dziećmi do 3 lat znajdziecie Państwo w poniższym artykule. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje okażą się przydatne i pomogą w podjęciu tej niezwykle trudnej decyzji.

Kiedy mama wraca do pracy...

Powszechnie wiadomo, że pierwsze tygodnie w żłobku są dla dziecka stresujące. Nowe otoczenie, nowe zasady, przebywanie w grupie rówieśniczej, brak mamy... – to wszystko sprawia, że większość dzieci niechętnie idzie do żłobka. U niektórych pojawiają się problemy ze spaniem, inne przestają jeść, jeszcze inne przywierają do mam i reagują histerycznym płaczem, kiedy te choćby na chwilę wyjdą z pokoju. Są też dzieci, u których żadne z tych objawów nie występują, u wszystkich natomiast są to objawy okresowe, które zanikają wraz z przyzwyczajeniem się do nowej sytuacji.

To zrozumiałe, że jako rodzice nie chcemy, żeby nasze dziecko się czymś stresowało. Dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby jakoś złagodzić stres związany z powrotem mamy do pracy i zmianą sytuacji. Dla niektórych rodziców wyjściem jest zatrudnienie pełnoetatowej opiekunki. Warto przy tym pamiętać, że dziecko oddane pod opiekę nawet najlepszej niani również przeżyje ogromny stres. Jest to nieuniknione, szczególnie wówczas, gdy w okresie niemowlęctwa było niemal nierozłączne z mamą. Jeśli więc rezygnujemy z „oddania” dziecka do żłobka tylko dlatego, żeby oszczędzić mu stresu powinniśmy pamiętać, że ten i tak będzie.

Dodatkowe zalety żłobka

Dobry prywatny żłobek to miejsce, w którym dziecku stwarza się warunki stymulujące do prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Nic więc dziwnego w tym, że dzieci żłobkowe na ogół rozwijają się szybciej i lepiej niż ich rówieśnicy pozostający w domach. Dobry żłobek to także kameralne grupy rówieśnicze. Przebywanie w grupie rówieśniczej jest niezwykle ważne w aspekcie zdobywania podstawowych umiejętności społecznych. Dziecko, które już w wieku żłobkowym przebywa w grupie w dorosłym życiu jest bardziej towarzyskie, łatwiej odnajduje się w zespole i potrafi zadbać o swoje interesy.

Oczywiście nie każdy prywatny żłobek to miejsce godne zaufania. Dlatego podejmując decyzję o wyborze żłobka najlepiej odwiedzić kilka placówek i wybrać tę, która jest naszym zdaniem najlepsza.